Teryna z melonem
około 1770 — 1780
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego
Konwisarstwo było rzemiosłem zajmującym się wyrobem naczyń i innych przedmiotów użytkowych z cyny. Ze względu na trwałość surowca i estetykę wyrobów wykonywano z niej elementy wyposażenia kościołów, zamków oraz domów zamożnych mieszczan. Na obszarze Pomorza jeden z prężniej działających cechów konwisarzy znajdował się w Szczecinie, gdzie w okresie od XV do połowy XIX stulecia funkcjonowało ponad stu rzemieślników, którzy zawodowo zajmowali się tym rodzajem rzemiosła.
Johann David Kayser prowadził swój warsztat odlewniczy od 2. połowy XVIII do początku XIX stulecia, a po jego śmierci działalność kontynuowała wdowa. Spośród kilku wyrobów jego autorstwa jakie obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentowane lavabo jest jednym z bardziej efektownych i bogato dekorowanych przedmiotów.
Lawetarze przyjmowały różne formy, od prostych zbiorników i zestawów naczyń po bardziej skomplikowane fontanny, urządzenia wmontowane w meble, czy osobne pomieszczenia. Stosowane były przede wszystkim w zakrystiach kościołów bądź też przed klasztornymi refektarzami. Kapłani używali ich do obmywania swoich dłoni podczas przygotowywania darów w czasie odbywającej się mszy lub innych nabożeństw. Lavaba często posiadały oryginalne zdobienia, zależnie od przeznaczenia oraz zamożności zamawiającego. Do ich wytworzenia wykorzystywano kamień, ceramikę i różnego rodzaju metale, jak mosiądz, a niekiedy także szkło. Skromniejsze cynowe egzemplarze częściej pojawiały się we wnętrzach mieszkalnych.
Anna Lew-Machniak
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 40 cm, szerokość: 27.5 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
odlew, kucie, grawerowanie, sztancowanie
Tworzywo / materiał
cyna
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1770 — 1780
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1773 — 1811
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna