Denar królewski Bolesława Śmiałego
1076 — 1079
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pieniądz na ziemiach polskich w średniowieczu
Upadek monarchii wczesnopiastowskiej w latach 30. XI wieku skutkował zaprzestaniem w kraju emisji denarów – srebrnych monet będących fundamentem systemu pieniężnego Europy aż do początku XIV wieku. Jej wznowienie nastąpiło w Polsce za panowania Bolesława Śmiałego (1058–1079), w czasie którego wybito kilka różniących się ikonograficznie i następujących po sobie typów denarów. Serię tę zapoczątkował omawiany denar książęcy, wybijany najprawdopodobniej w latach 1069–1076, następnie dwa typy monet królewskich emitowanych już po koronacji (1076) oraz bity we Wrocławiu denar z głową św. Jana.
Na awersie denara książęcego widnieje głowa otoczona napisem BOLEZLAVS, na stronie odwrotnej postać jeźdźca na koniu. Jest to pierwsze w numizmatyce polskiej przedstawienie władcy na koniu, które należy rozumieć jako manifestację siły, szlachetności, a przede wszystkim suwerenności władzy politycznej polskiego księcia. Wizerunkom władcy nie towarzyszą insygnia władzy królewskiej, co pozwoliło ustalić czas emisji na okres poprzedzający koronację.
Obieg emitowanych w mennicy krakowskiej denarów Bolesława Śmiałego był ograniczony do Małopolski. Były to pierwsze wysokonakładowe emisje monet w Polsce, które zapełniły ówczesny rynek pieniężny. Jednocześnie denary te były pierwszymi monetami w kraju zawierającymi celową domieszkę miedzi, sukcesywnie zwiększaną. Zawierały one początkowo około 40% srebra. By ukryć niską próbę tych monet, gotowano je w roztworze soli kuchennej i kamienia winnego, co prowadziło do usunięcia z ich powierzchni miedzi i pozostawienia srebra.
Opisywany egzemplarz pochodzi najprawdopodobniej ze skarbu z Karczmisk, ukrytego po 1135 roku, liczącego pierwotnie 4504 monety. Liczna reprezentacja monet Bolesława Śmiałego w tym zespole (ponad 15%) wskazuje, że były one w użyciu przez kilkadziesiąt lat, do końca panowania Bolesława Krzywoustego (1102–1138).
Tomasz Markiewicz
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
moneta
Technika
bicie stemplem
Tworzywo / materiał
srebro
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1076 — 1079
Muzeum Narodowe w Lublinie
1366 — 1370
Muzeum Narodowe w Lublinie
1113 — 1138
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna