Afisz sportowy - Zawody międzyokręgowe o mistrzostwo Polski K.S. Strzelec-Górka
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Afisze lubelskie z dwudziestolecia międzywojennego
Wyścigi konne były dużą atrakcją dla mieszkańców Lublina. Dostarczały rozrywki i emocji, a tym, którym dopisało szczęście podczas obstawiania gonitw, także wygranej pieniężnej. W Polsce wyścigi stały się popularne dużo później niż w innych krajach Europy. Wpływ na to miała sytuacja polityczna naszego kraju będącego pod zaborami. Po powstaniu styczniowym na pewien czas zaprzestano organizowania gonitw.
Tradycje wyścigów w Lublinie sięgają połowy XIX wieku. Pierwszy odbył się w 1860 roku jako impreza towarzysząca Wystawie Rolniczej, która wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców oraz okolicznego ziemiaństwa, tłumnie ją odwiedzającego. Do zorganizowania wyścigu powołano specjalny komitet, na czele którego stanął Ludwik Grabowski z Łęcznej. Był on cenionych hodowcą koni półkrwi i pełnej krwi angielskiej. Miał stadninę w Łęcznej, a następnie w Sernikach koło Lubartowa. Jego piękne i szybkie konie były znane w Polsce i Europie.
W latach następnych wyścigi odbywały się w Lublinie w różnych miejscach. W połowie lat 90. wybudowano tor w dzielnicy Dziesiąta, przy ulicy Wyścigowej. W 1924 roku powstał nowy tor, przy ulicy Bychawskiej, a w roku 1927 kolejny – nad Bystrzycą, w okolicach ulic Krochmalnej i Ciepłej, na terenach zwanych Za cukrownią. Tam organizowano gonitwy aż do wybuchu II wojny światowej.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 79 cm, szerokość: 62.5 cm
Technika
druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna