Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Varia
Królik – mozaika
Przedstawienie królika jedzącego liście wykonane zostało w technice mikromozaiki (mosaici in piccolo, mosaico minuto). Był to sposób tworzenia obrazów oparty na układaniu według zaplanowanej kompozycji różnorodnych kolorystycznie, drobnych, twardych elementów. Ich odpowiedni dobór oraz montaż pozwalał na bardzo sugestywne, przestrzenne, odwzorowanie zamierzonego tematu. Mikromozaiki – jak wskazuje nazwa – różniły w stosunku do macierzystej techniki – mozaiki - zredukowaną skalą elementów, z których budowany był obraz. Były to niewielkie, najczęściej czworoboczne, drobne kawałki nieprzezroczystego szkła (smalti filati), o plastycznej strukturze, układane na scalającej masie - kicie. Technika została opracowana w ostatniej ćwierci XVIII wieku w Rzymie, stając się na przełomie wieków jednym z najpopularniejszych typów przedmiotów artystycznych, które nabywali przybywający do Italii odbywający swoje Grand Tour Europejczycy spoza Alp.
Zachowane w wilanowskich zbiorach przedstawienie biało-czarnego królika stanowi kolejnych obiekt w grupie dzieł sztuki reprezentujących tą niezwykłą technikę. Jest to jednak jedyne przedstawienie o tematyce animalistycznej; pozostałe koncentrują się na przedmiotach nawiązujących do kultury antyku (por. noty do obiektów Wil.2748 oraz Wil.2749 – przedstawiające świątynie: Minerwy Medycejskiej w Rzymie oraz Sybilli w Tivoli).
Przegląd katalogów aukcyjnych ukazuje, że przedstawienie królika w technice mosaici in minuto, nie należy do rzadkości. Co więcej, większość obiektów oparta jest na tym samym pierwowzorze, co wilanowski egzemplarz: biało-czarne stworzenie o stojących uszach, jedząc liście, spogląda w naszą stronę. Scena ta występuje zarówno w formie samodzielnych plakiet, jako niezależny obiekt artystyczny, ale również jako dekoracja funkcjonalnej całości, np. jako plakieta z mikromozaiki wmontowana w wieko tabakierki (zob. np. http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2015/collections-silver-vertu-russian-art-n09409/lot.211.html).
Rzym, Grand Tour, pamiątka, rzemiosło, mozaika, antyk, świątynia, królik, zwierzęta, tabakierka
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 31,5 cm, szerokość: 36,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
mozaika, złocenie
Tworzywo / materiał
szkło; sosna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna