Podgłówek
między 1001 — 1300
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Kolekcja sztuki dogońskiej
Prezentowany podgłówek używany był przez Tellemów – ludność autochtoniczną zamieszkującą masyw Bandiagara (południowo-centralna część Republiki Mali) przed przybyciem Dogonów. Służył jako sprzęt domowy wykorzystywany podczas wypoczynku oraz snu – tył głowy lub kark układano na górnej części podgłówka przypominającej płaski, drewniany półksiężyc. Tellemowie używali podgłówków również w obrządku grzebalnym. Omawiany obiekt był użytkowany przez mężczyzn.
Słowo tellem w dogońskim języku dogo-so oznacza „człowiek, który był tutaj przed nami”. Dogonowie wierzą, że kiedy opuścili swoją praojczyznę i przybyli na dzisiejsze tereny masywu Bandiagara napotkali grupę ludzi, których nazwali Tellemami. Następnie zmusili ich do porzucenia swoich osad i przeniesienia się na dzisiejsze tereny Burkiny Faso. Istnienie Tellemów i ich kultury zostało potwierdzone w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Rogiera M.A. Bedauxa, holenderskiego archeologa, w latach sześćdziesiątych XX wieku. Podczas wykopalisk zbadano jaskinie znajdujące się nad wioskami Dogonów. Potwierdzono, że Tellemowie zamieszkiwali dzisiejszy kraj Dogonów w XI–XV wieku. Na podstawie zebranych przez archeologów danych stwierdzono, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby byli przodkami Dogonów, czy ludów Burkiny Faso. Podczas badań ustalono, że jaskinie nie służyły Tellemom za mieszkania. W niektórych z nich budowali spichlerze służące do przechowywania żywności, natomiast inne wykorzystywali jako miejsca pochówku swoich przodków.
Wśród znalezionych przez archeologów przedmiotów wyróżnić należy podgłówki z XI–XIII wieku. Są to najstarsze drewniane obiekty w całej Afryce Zachodniej. Znaleziono je tylko w kilku jaskiniach grobowych, dlatego uważa się, że mogły być oznaką wysokiego statusu społecznego osoby zmarłej.
Katarzyna Findlik-Gawron
Inne nazwy
kutunguru
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 14.2 cm, szerokość: 19.2 cm
Rodzaj obiektu
obrządek grzebalny, pochówek, podgłówek, rzeźba
Technika
techniki snycerskie, ciosane
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
między 1001 — 1300
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1001 — 1300
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1201 — 1500
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna