1/2 marki (50 fenigów)
1918
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Pieniądz zastępczy
Znikanie z obiegu drobnych monet wychwytywanych przez ludność oraz narastające trudności w produkcji oficjalnego bilonu, powodowały problemy w funkcjonowaniu drobnego handlu na terenie Niemiec w czasie I wojny światowej. Lokalne władze chcąc zaradzić tym trudnościom zaczęły wybijać więc własne monety.
Pomorskie miasto Bobolice wyemitowało w tym okresie dwie serie niemal identycznych monet o nominałach 10 i 50 fenigów. Mimo braku dat emisji, można zaryzykować twierdzenie, że najpierw ukazały się egzemplarze bite w cynku, a następnie takie same wartości wydane w żelazie. Przedstawiona 50-fenigówka pochodzi z drugiej serii. Wzorem innych emitentów na awersie monety w perełkowej obwódce umieszczono herb i nazwę miasta, a na rewersie nominał oraz informację o jej charakterze: drobny pieniężny znak zastępczy (niem. Kleingeldersatzmarke). Nakład obu serii nie jest dokładnie znany, lecz Walter Funk w katalogu niemieckich monet zastępczych (Die deutschen Notmünzen, Regenstauf, 2012 s. 84) zaznacza, że do czerwca 1917 r. w obiegu było w sumie 9050 sztuk cynkowych 10- i 50-fenigowych nominałów. Zaniechanie produkcji w cynku spowodowane było zwiększonym zapotrzebowaniem tego metalu przez gospodarkę wojenną a także wytrzymałością mechaniczną żelaza i jego odpornością chemiczną.
Ciekawostką jest fakt, że 10 i 50 fenigów z serii bitej w cynku ukazało się również w bardzo ograniczonym nakładzie wybite w srebrze. Prawdopodobnie stało się to ze względu na rozwijający się rynek kolekcjonerski monet zastępczych, na którym zawsze chętnie widziane i pożądane były nie tylko specjale wydania, ale także nietypowe a nawet błędne egzemplarze.
Mieszko Pawłowski
Inne nazwy
50 Pfennig; Notgeld
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt:
Rodzaj obiektu
moneta zastępcza
Technika
bicie
Tworzywo / materiał
żelazo
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie (1945- )
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1918
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1916 — 1930
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1919
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna