Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy owoidalny flakon z niewielką cylindryczną nakrywką. Owoidalny brzusiec zamykają stosunkowo płaskie ramiona przechodzące w krótką cylindryczną szyjkę, z nakrywką zwieńczoną gałką Przedmiot ten jest dość rzadkim przykładem porcelany dekorowanej jedynie czerwienią żelazową. Cała powierzchnia naczynia została pokryta czerwienią, podobnie cały flakon zdobi równomiernie poprowadzona utrzymana w bieli, fantazyjna, stylizowana wić lotosu. Dekoracja płynnie przechodzi również na nakrywkę, co powoduje wrażenie harmonii całego przedmiotu.
Para analogicznych naczyń była wystawiana w domu aukcyjnym Chiriste’s w listopadzie 2017, pięcioelementowy garnitur wcześniej w Sotheby’s w 1968. Podobne naczynie znajduje się w Royal Collection Trust. W tym jednak nie zachowała się szyjka i nakrywka, otrzymując wykonany w Europie brązowy wylew oraz analogiczną podstawę.
W kolekcji wilanowskiej zachowała się para tej nietypowej porcelany. Podobną dekorację ma para wazoników w typie Gu – Wil.2114 i Wil.2115. Wszystkie te przedmioty zdobiły wnętrza dawnych Pokoi Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 26 cm, szerokość: 0 cm
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna