
Siekiera krzemienna
3100 p.n.e. — 2500 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Epoka kamienia na Pomorzu
Zrekonstruowana, zdobiona misa gliniana o kulistym dnie pochodzi z wyposażenia grobowca kultury amfor kulistych, który przypadkowo zniszczono na początku lutego 1934 roku w lesie koło Dębogóry w trakcie kruszenia kamieni, podczas budowy szosy z Gryfina do Widuchowej. Telegram o odkryciu przesłał szczecińskim muzealnikom Richard Hackbarth, dyrektor szkoły w Widuchowej. O znalezisku został także powiadomiony właściciel majątku w Dębogórze, kapitan Walter Coste, który kilka dni później czynnie uczestniczył w zabezpieczeniu i badaniach innego grobu z młodszej epoki kamienia ujawnionego w podobnych okolicznościach.
Przybyły na miejsce odkrycia kustosz szczecińskich zbiorów archeologicznych, Hans Jürgen Eggers (1906–1975) ustalił jedynie, że zniszczony grobowiec był zbudowany z dużych płyt kamiennych tworzących skrzynię, której połowa znajdowała się pod głazem narzutowym o średnicy 3-4 m. Jednak głaz ten nie został przetransportowany i ułożony w celu nakrycia grobowca. Ludność kultury amfor kulistych, która między połową IV a połową III tysiąclecia przed naszą erą kultywowała ideę budowy monumentalnych grobowców z konstrukcjami kamiennymi, zapewne celowo umieściła grób skrzyniowy koło niego, aby nadać założeniu cechy megalityczne. Niestety, o samym pochówku nie zachowały się żadne informacje.
Prócz zdobionej misy, która podczas wydobywania rozpadła się na kawałki, w grobie znaleziono siekierkę wykonaną z krzemienia, która była włożona do prezentowanego naczynia ceramicznego. Analogiczne wyposażenie i zapewne konstrukcję miał grób odkryty w początkach XX wieku w Wierzchowie, w powiecie drawskim, gdzie pod dużym głazem narzutowym znaleziono siekierkę krzemienną i zdobioną misę glinianą.
Krzysztof Kowalski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 8.5 cm, średnica: 15.5 cm
Rodzaj obiektu
naczynie miskowate, misa, ceramika
Technika
lepienie ręczne, wypalanie
Tworzywo / materiał
ceramika
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
3100 p.n.e. — 2500 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 600 p.n.e. — 400 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 750 p.n.e. — 550 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna