Czasopismo Polska Macierz Szkolna
1918
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pamiątki związane ze szkolnictwem i harcerstwem lubelskim 1918–1944
II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie powstało w 1915 roku z inicjatywy wybitnego społecznika księdza Kazimierza Gostyńskiego. Dzięki współpracy z członkami Zrzeszenia Nauczycieli Szkół Średnich 10 września 1915 roku ksiądz Gostyński powołał do życia ośmioklasową Szkołę Realną, będącą fundamentem dzisiejszego „Zamoya”. Współzałożycielami szkoły byli: Julian Borkowski, Stanisław Janiszewski i Cezary Rummel.
Pierwsza wzmianka na temat nowo tworzącej się szkoły, zamieszczona w miejscowej prasie, ukazała się 13 czerwca 1915 roku. Natomiast 25 sierpnia napisano, że szkoła „tworzy się przez Zrzeszenie Nauczycieli i mieć będzie imię hetmana Jana Zamoyskiego”. Wybór patrona był nieprzypadkowy, w kontekście ówczesnej sytuacji politycznej została nim sławna postać historyczna, wybitna osobowość, wielki patriota i wódz, znakomity mecenas sztuki, prawdziwy, wszechstronnie wykształcony humanista i mąż stanu.
Należy podkreślić, że uczniowie, absolwenci i nauczyciele „Zamoya” są świadomymi spadkobiercami postawy, jaką prezentował patron szkoły, a podejmowana przez nich działalność patriotyczna w dobie tragicznych zawirowań dziejowych świadczy o tym najlepiej. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli zarówno w walkach o wolność ojczyzny w 1918 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, jak i II wojny światowej oraz należeli do opozycji w czasach PRL-u.
Od początku istnienia „Zamoy” szczycił się niepowtarzalną atmosferą, bardzo wysokimi wynikami edukacyjnymi, osiąganymi dzięki uzdolnionej młodzieży i zaangażowaniu charyzmatycznych nauczycieli, co owocowało sukcesami w konkursach przedmiotowych oraz w sporcie. Tak jest do dzisiaj. Dlatego też absolwenci tej szkoły należą do grona osób aktywnych, o otwartych horyzontach, nie brakuje wśród nich ludzi wybitnych, zasłużonych dla kraju oraz lokalnej społeczności.
Tradycją „Zamoya” są spotkania absolwentów czujących silną więź ze swoją szkołą. Ostatni taki zjazd odbył się w 2015 roku z okazji jubileuszu stulecia istnienia placówki, która na trwałe wpisała się w historię Lublina.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 27.7 cm, szerokość: 21.6 cm
Rodzaj obiektu
dokument
Technika
stemplowanie, pismo odręczne, druk
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1918
Muzeum Narodowe w Lublinie
1938 — 1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
1910
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna