Paciorek
neolit
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zabytki archeologiczne Lubelszczyzny
Prezentowana ozdoba została znaleziona podczas wydobywania piasku w celach budowlanych w miejscowości Kopina, w powiecie łukowskim.
Jako że było to znalezisko luźne – czyli takie, które nie dostarcza dodatkowych informacji w postaci innych zabytków oraz nie ma możliwości przebadania miejsca jego znalezienia, trudno dokładnie określić, kiedy przedmiot powstał.
Archeologom jednak dzięki podobnym znaleziskom udało się określić przynależność kulturową opisywanej ozdoby. Powstała najprawdopodobniej około 5 tysięcy lat temu, przypisana została do istniejących wówczas przedstawicieli kultury amfor kulistych. Społeczność tej kultury zajmowała się głównie pasterstwem, bardzo często się przemieszczając.
Pochówki ludności kultury amfor kulistych są zazwyczaj bogato wyposażone w dary grobowe, wśród których nierzadko występują ozdoby bursztynowe.
Znalezienie bursztynowej ozdoby na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny jest bardzo ważne z naukowego punktu widzenia. Przemierzenie kilkuset kilometrów z terenów nadmorskich może świadczyć o dalekosiężnej wymianie handlowej pomiędzy ówczesnymi społecznościami. Być może ta piękna ozdoba została wymieniona na surowiec krzemienny, który ludność kultury amfor kulistych wydobywała w kopalni krzemienia pasiastego znajdującej się na terenie dzisiejszych Krzemionek Opatowskich.
Zabytek przetrwał do naszych czasów w słabym stanie. Liczne uszkodzenia, spękana powierzchnia oraz ubytki po obu stronach sprawiły, iż konserwatorzy mieli z nim dużo pracy. Udało się jednak doprowadzić ozdobę do takiego stanu, że dzisiaj można ją obejrzeć na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
ozdoba
Technika
wiercenie, szlifowanie
Tworzywo / materiał
bursztyn
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
neolit
Muzeum Narodowe w Lublinie
neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
średniowiecze
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna