Bajka
1913
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Lubliniana. Malarskie widoki Lublina i Lubelszczyzny (XVII – początek XX wieku)
Władysław Barwicki urodził się w Puławach, ale na miejsce do życia wybrał Lublin. Miasto stało się jego małą ojczyzną, mieszkał w nim kilkadziesiąt lat. Rozmiłowany był w jego historii i zabytkach, które utrwalał w rysunkach i poezji. Artysta chętnie wykonywał ilustracje do legend i podań o Lublinie, czasem snując własną wizję zdarzeń.
Pracę pod autorskim tytułem Lublin – Bystrzyca można lepiej zrozumieć poprzez poezję artysty. W 1915 roku wydał tomik wierszy pt. Lublin w pieśni, który opatrzył własnymi ilustracjami. W pierwszym utworze, Przygrywka, nazwał Lublin „starym dziadziusiem”. Wiersz zilustrował grafiką niemal identyczną jak ta z wydanej dwa lata wcześniej teki autolitografii. Różnica jest tylko taka, że na grafice z teki starzec jest przedstawiony na tle Wieży Trynitarskiej, na tej z tomiku zaś za jego plecami widnieje Brama Krakowska.
Staruszek siedzący na murach miasta trzyma w ręku różaniec, symbol upływającego czasu i przemijania. W obrazie skontrastowany jest smutek i zaduma starca – Lublina, z radością i beztroską dziewczyny – personifikacją rzeki Bystrzycy. Rzeka ukazana jest jako źródło życia miasta. Jej obecność wpłynęła znacząco na powstanie Lublina, służyła osadnictwu, zapewniała wodę i ryby.
O wielkiej miłości Barwickiego do miasta dowiadujemy się ze wspomnianego utworu Przygrywka. Autor pisze, że wszystkie trudy i znoje, jakie niesie codzienność, łatwiej znieść w murach Lublina niż gdzie indziej. Wyznaje również, że gdy stanie na Sądzie Ostatecznym, to odpowie Bogu, że nie chce nieba bez Lublina.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 41.8 cm, szerokość: 26.8 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
litografia
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1913
Muzeum Narodowe w Lublinie
1915
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna