Figura kultu sił wegetacji
1901 — 1971
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Figurki kamienne z Afryki Zachodniej
Rzeźbiona w steatycie postać ludzka w pozycji siedzącej ma głowę ozdobionąo licznymi okrągłymi wgłębieniami, natomiast całe ciało pokrywają pionowe i ukośne nacięcia. W ten sposób prawdopodobnie zaznaczono skaryfikację.
Skaryfikacja to rodzaj zdobienia ciała poprzez nacinanie, zadrapywanie lub wypalanie skóry tak, że w danym miejscu tworzy się jaśniejsza tkanka bliznowata (tatuaż bliznowy), z której otrzymuje się wzór. Ma charakter estetyczny, społeczny i obrzędowy. Często wskazuje na pochodzenia jednostki i jej przynależność do konkretnych stowarzyszeń. Skaryfikacja ciała występuje wśród wszystkich grup w Sierra Leone. Często jej brak traktuje się jak bycie niepełnym, niewyraźnym. Zazwyczaj umiejscowiona jest na szyi, twarzy, ramionach oraz na klatce piersiowej. Prawdopodobnie była również praktykowana w XV–XVI wieku, czyli w okresie, z którego najprawdopodobniej pochodzą rzeźby pomda lub pomta (liczba pojedyncza pomdo).
Figurki pomda grupy etniczną Kissi stawiane są na ołtarzach przodków i zmarłych. Jednak nie są wytworami ich obecnych użytkowników. Jedna z teorii zakłada, że wyrzeźbił je nieznany lud, który w przeszłości zamieszkiwał tereny Liberii, Gwinei i Sierra Leone. Obecnie uważane są za figurki przynoszące szczęście.
Katarzyna Findlik-Gawron
Inne nazwy
pomdo (pomda, pomta)
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 13.4 cm, szerokość: 5.6 cm
Rodzaj obiektu
przedmiot obrzędowy, figura
Technika
rzeźbienie
Tworzywo / materiał
steatyt
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1901 — 1971
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1967
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1973
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna