Pokój 62 II piętro Korytarzyk
„Pokoy No 11” „gdzie l’Abbe Blon”, "Apartament Średni"
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Wnętrza
Nazwy historyczne: „Apartament Średni” (poł. XX w.)
Nazwy inne: Pokój 64 II piętro
Czas powstania: 1 połowa XX w.
Architekci: nieznani
Artyści: nieznani
Łazienka umiejscowiona na drugim piętrze skrzydła północnego zamku sąsiaduje z Sypialnią Srebrną (Pokój 65 ) i ma kształt prostokąta ze ściętym narożnikiem południowo – zachodnim. Wejście do łazienki prowadzi z korytarza północnego przez niewielki przedpokój z jednoskrzydłowymi drzwiami polichromowanymi, górą przeszklonymi. Północno - wschodni narożnik łazienki zajmuje piec z kaflami zdobionymi motywami geometrycznymi i kwiatowymi. Przy ścianie południowej postawiono trójskrzydłową szafę z lustrem na środku lica, zwieńczoną trójkątnym szczytem. Wyposażenie toaletowe łazienki stanowi wanna, umywalnia i sedes londyńsko-wiedeńskiej firmy Gramlick, która pracowała dla Potockich podczas wielkiej przebudowy zamku na przełomie XIX/ XX w. Urządzenia sanitarne obudowane są jesionową płycinową boazerią. Na ścianach położono współczesną tkaninę z dekoracją kwiatową, wzorowaną na podstawie zdjęć archiwalnych na wcześniejszej nie zachowanej tkaninie z przełomu XIX/XX w. W połowie XIX w., kiedy na II piętrze wyodrębniono pięć apartamentów, łazienka należała do tak zwanego Apartamentu Średniego złożonego z trzech pokoi, dwóch garderób i jednego przedsionka. Niestety nie wiadomo jaką funkcje pełniło wtedy to pomieszczenie. Najprawdopodobniej stanowiło zaplecze dla sąsiadującej Sypialni Srebrnej (Pokój 65). Obecny wygląd łazienka zawdzięcza wielkiej przebudowie z czasów Elżbiety i Romana Potockich, wyposażenie pochodzi ze zbiorów Muzeum – Zamek w Łańcucie.
Podstawowa bibliografia:
• Kossakowska – Szanajca Zofia, Majewska – Maszkowska Bożena, Zamek w Łańcucie, Warszawa 1964.
• Omilanowska Małgorzata, Jakub Sito, Łańcut i okolice, [w]: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 1994.
• Piotrowski Józef, Zamek w Łańcucie, Lwów 1933.
• Potocka Elżbieta, , Łańcut - wspomnienia od roku 1885 do roku 1915, [Pamiętnik, maszynopis w zbiorach Muzeum-Zamek w Łańcucie].
• Kompleksowa Konserwacja wystroju wnętrz, Dokumentacja opisowa, 2014 – 2016, AC Konserwacja Zabytków.
Opracowanie: Przemysław Kucia
Rodzaj obiektu
wnętrza
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna