Czarka
1923 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Pamiątki po szczecińskich pionierach
Wraz z końcem drugiej wojny światowej na Ziemiach Zachodnich i Północnych podjęto wysiłek organizacyjny, mający na celu gospodarcze i społeczne scalenie ziem dawnych z pozyskanymi terenami wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Zagospodarowanie obszarów poniemieckich utrudnione było jednak przez brak wykwalifikowanych pracowników, w tym przede wszystkim inteligencji z wykształceniem inżynierskim i ekonomicznym.
Tym bardziej istotną rolę odgrywały osoby podejmujące się trudu adaptacji w obcych, często niezwykle trudnych warunkach, tworząc podwaliny pod budowę tożsamości nowych mieszkańców regionu. Jedną z nich była Helena Kurcyusz (1914–1999), polska architektka i urbanistka, która w maju 1945 r. osiedliła się w Szczecinie, na trwale wpisując się w jego historię. Jako współorganizatorka służby budowlanej uczestniczyła w tworzeniu uproszczonych planów zagospodarowania przestrzennego miast dawnego województwa szczecińskiego, tworząc szereg projektów miejscowych. Jednocześnie brała udział w najważniejszych powojennych decyzjach planistycznych dotyczących regionu.
Kurcyuszowa zamieszkała w willi przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego 7, przejmując po poprzednich właścicielach wyposażenie domu jak meble czy naczynia, w tym i prezentowaną szklaną karafkę. Obiekt wraz z innymi przedmiotami osobistymi należącymi do architektki, został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie po jej śmierci w 1999 roku.
Anna Lew-Machniak
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 26 cm, szerokość: 9.7 cm
szyjka: wysokość: 6.5 cm
korek: wysokość: 10.8 cm
korpus: wysokość: 18.5 cm, szerokość: 9.7 cm
Rodzaj obiektu
wyposażenie domu, karafka
Technika
wydmuchiwanie w formie
Tworzywo / materiał
szkło
Pochodzenie / sposób pozyskania
dar
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1923 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1851 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
901 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna