Książę Andrzej Lubomirski (1862-1953)
Fotografia
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Fotografia
Teresa Sapieha (1888-1964) była córką Andrzeja i Eleonory z Husarzewskich (lub Hussarzewskich). W 1909 r. wyszła za mąż za Eustachego Sapiehę, który w niepodległej Polsce był ministrem spraw zagranicznych. Po 1945 r. wyemigrowała z mężem do Europy Zachodniej, a następnie do Kenii, gdzie posiadali majątek ziemski.
Andrzej Lubomirski przyszedł na świat jako syn Jerzego oraz Cecylii z Zamoyskich. Wczesne dzieciństwo oraz okres szkolny spędził w Krakowie mieszkając w pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana 15. Studia prawnicze zwieńczył obronionym doktoratem na Uniwersytecie Karola w Pradze. Od 1886 r. przejął formalne obowiązki ordynata przeworskiego oraz kuratora literackiego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. W swojej działalności zasłynął przede wszystkim jako przemysłowiec, twórca m.in. przeworskiej cukrowi, modernizator ordynacji przeworskiej. Zmarł na emigracji w Brazylii w 1953 r.
Ożenił się z Eleonorą Husarzewską (lub Hussarzewską), z którą doczekał się czwórki dzieci: Heleny, Jerzego Rafała, Teresy oraz Marii. Fotografia pochodzi z początku XX w.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotograficzne
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna