Pochewka na osełkę
1925 — 1935
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Rolnictwo
Żniwa były szczególnym okresem w życiu mieszkańców wsi. To od ich powodzenia zależało, czy przeżyją zimę w dostatku, czy będą cierpieć głód.
W pracach polowych wykorzystywano różnego rodzaju sprzęty, wśród nich były niewielkie i poręczne sierpy. Składają się one z krótkiej, drewnianej rączki i charakterystycznie zakrzywionego ostrza. Jak pokazują badania archeologiczne sierpy znane były już w neolicie i choć w zależności od miejsca i czasu występowania różniły się od siebie, to drewniana rączka i półkoliście lub elipsowato zakrzywione ostrze stanowiły podstawowe elementy ich budowy. Na Pomorzu i w Polsce zachodniej ostrza sierpów miały kształt zaokrąglony, na terenach wschodnich były nieco większe, bardziej proste i węższe. Tradycyjnie sierpami, trzymanymi w jednej ręce, żęły kobiety, podcinając kępę roślin trzymaną drugą dłonią. Mężczyźni wiązali pożęte zboże w snopki.
Współcześnie, w czasach nowoczesnego, zmechanizowanego przemysłu rolniczego, sierpy wyszły z powszechnego użycia. Nie oznacza to jednak, że odeszły całkiem do lamusa. W dalszym ciągu wykorzystywane są, np. do wykonywania drobnych prac, takich jak ścinanie chwastów czy kęp trawy w przydomowych ogródkach.
Prezentowany sierp pochodzi z terenów Pomorza Zachodniego i ma charakterystyczny dla tego regionu kształt ostrza. Jest jednym z kilkunastu obiektów tego typu znajdujących się w zbiorach etnograficznych Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4 cm, szerokość: 38.5 cm
Rodzaj obiektu
sierp, narzędzie rolnicze
Technika
kucie, ciosanie
Tworzywo / materiał
drewno, żelazo
Pochodzenie / sposób pozyskania
dar
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1925 — 1935
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1900 — 1920
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1960 — 1965
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna