Kąpiące się
lata 20. XX wieku
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Sceny rodzajowe (XIX – 1. połowa XX wieku)
Motyw kąpiących się kobiet był podejmowany przez artystów niejednokrotnie, na przykład przez Paula Cézanneʼa, Augusta Renoireʼa, Edgara Degasa. Można go odnaleźć zarówno w sztuce chrześcijańskiej, jak i w mitologii. W Starym Testamencie motyw ten znajduje się w opowieści o Zuzannie i starcach – kobiecie podglądanej w kąpieli, niesłusznie oskarżonej o grzech; Batszebie – pięknej żonie Uriasza, która dopuściła się grzechu, zauważonej przez króla Dawida w trakcie kąpieli. W mitologii postacią przedstawianą w kąpieli jest Wenus, bogini, która wynurzyła się z morskiej piany i Diana, bogini łowów.
Rysunek Jana Wydry przedstawia nagą kobietę pochylającą się na brzegu rzeki, oglądaną z ukrycia. Postać jest schylona do samej ziemi, jej twarz jest niewidoczna, schowana w ramionach, przez co akt staje się anonimowy, a modelka nie znajduje się w centrum uwagi. Sylwetka postaci o rubensowskich kształtach może być wyrazem inspiracji Jana Wydry, członka Bractwa św. Łukasza, XVII-wiecznym malarstwem europejskim. Druga kobieta stoi wyprostowana pośrodku rzeki, odchylając głowę do tyłu. Przedstawiony pejzaż, w którym rozgrywa się scena kąpieli, jest urozmaicony dwoma drzewami i kilkoma krzewami, zza których wyłania się pagórkowaty teren.
Poza tematem znanym z malarstwa sprzed kilku wieków, forma przedstawienia jest adekwatna do czasu powstania dzieła. XX wiek, jako czas wielu przemian w sztuce, pozostawił widoczny ślad na dziele Wydry. Rysunek mimo swej syntetyczności nie traci na realizmie. Przy pomocy oszczędnych środków wyrazu, wyraźnego konturu i delikatnego modelunku światłocieniowego zachowuje czytelność ukazanej sceny.
Klara Sadkowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 21 cm, szerokość: 15.3 cm
Rodzaj obiektu
malarstwo
Technika
technika rysunkowo-malarska
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
lata 20. XX wieku
Muzeum Narodowe w Lublinie
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1927
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna