Filiżanka trembleuse ze spodkiem
1770 — 1780
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Naczynia i przedmioty fajansowe, ceramiczne i metalowe (koniec XVII – początek XX wieku)
Założona przez hrabiego Jacka Małachowskiego Fabryka Porcelany w Ćmielowie jest jedną z najstarszych manufaktur w Polsce. I choć przez ponad dwa wieki istnienia przeszła wiele przeobrażeń organizacyjnych, do dziś stanowi rzadki przykład ciągłości produkcyjnej jednej fabryki, a tym samym może wciąż zachwycać swoimi wyrobami kolejne pokolenia.
W Ćmielowie popularna stała się produkcja fajansowych garniturów stołowych oraz figurek, do których dekorowania zaczęto stosować technikę druku miedziorytniczego. Pochodzący z Archiwum Szczuczyńskiego z lat 1849–1850, znajdujący się w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie, zachowany rachunek pozwala nam określić nawet datę jej wprowadzenia. Ponadto liczba zachowanych ćmielowskich wyrobów fajansowych z dekoracją drukowaną świadczy o tym, że produkty te były niezwykle popularne.
W manufakturze wytwarzano naczynia, którym nadawano zdobienia inspirowane wzorami fajansów angielskich o przyjętym i popularnym wówczas układzie dwubarwnym. Nie dziwi zatem fakt, iż zdobienia na półmiskach, talerzach, ażurowych koszyczkach czy dzbankach i sosjerkach odwoływały się do motywów roślinnych oraz sielankowych scenek rodzajowo-pejzażowych w kolorze czarnym. Półkolista miseczka na niskiej, okrągłej stopce od strony zewnętrznej została pokryta nadrukiem w kolorze błękitnym z wzorem wolut i ukwieconych gałązek róży i goździków. Natomiast w lustrze naczynia można dostrzec scenę rodzajową przedstawiającą młodą dziewczynę w ogrodzie z elementami małej architektury, w kolorze czarnym.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 5 cm, szerokość: 19 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
ceramiczne nadruki, farby podszkliwne, szkliwienie
Tworzywo / materiał
fajans
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1770 — 1780
Muzeum Narodowe w Lublinie
1776
Muzeum Narodowe w Lublinie
1824 — 1828
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna