Fibula
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny
Ozdobne okucie pasa w formie kabłączka o kształcie litery W odkryto podczas badań cmentarzyska ciałopalnego z młodszego okresu przedrzymskiego i okresu rzymskiego (II wiek p.n.e.–III wiek n.e.) w miejscowości Masów (powiat rycki, województwo lubelskie), prowadzonych w 1953 roku przez Jana Gurbę z Katedry Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zawieszka do pasa, wykonana z brązu, jest zdobiona pasmami nakłuć oraz dwiema poziomymi kreskami w miejscu rozdzielenia ramion, które zostało ukształtowane w trapezowatą płytkę.
Okucie należało do garnituru pasa przedstawiciela ludności kultury przeworskiej, utożsamianej z Wandalami – jednym z plemion należących do kręgu kultur germańskich, zamieszkujących obszary środkowoeuropejskiego Barbaricum w ostatnich wiekach przed naszą erą i pierwszych wiekach naszej ery.
Wandalski wojownik nosił pas zaopatrzony w sprzączkę, zakończony metalowym ozdobnym okuciem, nierzadko z dodatkowymi metalowymi elementami ozdobnymi, na przykład zawieszkami lub kabłączkami, na których mocowano narzędzia przydatne w codziennym życiu, takie jak krzesiwa czy noże.
Wykonany z brązu i zdobiony kabłączek z Masowa był nie tylko funkcjonalnym okuciem skórzanego pasa, ale także atrakcyjną ozdobą ubioru wojownika o wysokim statusie społecznym.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
element ubioru, biżuteria
Technika
odlew
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
790 — 810
Muzeum Narodowe w Lublinie
150 — 200
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna