Porträt Geheimer Rat Bode | Portret tajnego radcy Bodego (Portret tajnego radcy dworu Wilhelma von Bodego)
portret
1915
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych
Willi Geiger przedstawił głowę wybitnego pisarza niemieckiego Tomasza Manna, unoszącą się w nieokreślonej przestrzeni. Mann patrzy uważnie, marszcząc brwi. W jego oczach odbija się wyrzut i gorycz egzystencji, ale jednocześnie żywość umysłu. Ukazując samą głowę Geiger kierował się określonym zamysłem – odrzucił elementy, które mogłyby przyciągać uwagę widza. Grafika powstała w okresie powrotu do realizmu w sztuce. Ten kierunek, znany jako tzw. Neue Sachlichkeit (Nowa Rzeczowość) przejawiał się niezwykle precyzyjnym przedstawianiem rzeczywistości, z taką dokładnością, że zyskiwała ona wymiar transcendentny, duchowy. W niektórych dziełach nabierała wręcz magicznej aury. Portret Tomasza Manna wykonany został przypuszczalnie na przełomie lat 1926/1927 jako pendant (parę) do podobizny jego brata, Henryka Manna rytowanej w 1927 roku. Obie głowy zostały sobie przeciwstawione. Odzwierciedlają odrębne osobowości pisarzy, jednocześnie wiernie oddając ich fizjonomie.
Grafika wykonana techniką suchej igły odbita została na grubym, kremowym papierze welinowym około 1926/1927 roku zapewne przez Verlag für moderne Graphik „Bavaria” – w tym wydawnictwie zakupiło ją do zbiorów szczecińskie muzeum miejskie.
Willi Geiger urodził się w 1878 roku w Schönbrunn koło miasta Landshut, zmarł w 1971 roku w Monachium. Uczył się w Monachium, w Szkole Rzemiosła Artystycznego, a potem na akademii sztuki. Na jego twórczość wpłynęły dzieła symbolistów, przyjaźń z ekspresjonistami, a także wyjazd studyjny do Hiszpanii. Był malarzem, grafikiem i pedagogiem. Tworzył w Berlinie, Monachium i Lipsku.
Ewa Gwiazdowska
Inne nazwy
Portret mężczyzny
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 540 mm, szerokość: 378 mm
odcisk: wysokość: 402 mm, szerokość: 298 mm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
akwaforta, sucha igła
Tworzywo / materiał
papier czerpany welinowy gruby
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1915
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1922
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1923
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna