Afisz sportowy Rewanżowe Zawody Tenisowe
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Afisze lubelskie z dwudziestolecia międzywojennego
W czerwcu 1939 roku odbyły się „Dni Lublina, Zamościa i Lubelszczyzny”. Cykl wydarzeń mających promować region lubelski, choć obfitujący w różne atrakcje, nie miał aż tak dużego oddźwięku, jaki przewidywali organizatorzy. Zbliżające się widmo konfliktu zbrojnego stanęło na przeszkodzie wielu planom. Mimo to w stolicy województwa lubelskiego, na kortach Wojskowego Klubu Sportowego „Unia” przy ulicy Peowiaków, udało się zorganizować turniej tenisowy o mistrzostwo Lublina.
Wydarzenie zostało rozreklamowane na afiszach informujących o datach dziennych rozgrywek, w których mieli wziąć udział sportowcy z Warszawy, Krakowa, Lwowa oraz innych miast polskich, w tym ze Śląska. Bilet na trybuny kosztował 99 groszy, dla młodzieży zaś 45 groszy. Występy „najlepszych rakiet”, jak głoszono na afiszach, rozpoczęły się w 9 czerwca w piątkowe popołudnie i miały trwać przez trzy dni.
Afisze, drukowane na papierze koloru zielonego, wyszły nakładem dawnej drukarni Józefata Pietrzykowskiego mieszczącej się przy ulicy Kościuszki 4, prowadzonej wówczas przez Stanisława Pietrzykowskiego, syna nieżyjącego właściciela. Stanisław zmodernizował zakład, sprowadzając nowoczesne maszyny. Poza dbałością techniczną zapewniał swym klientom staranną szatę graficzną, co widać było nawet na afiszach sportowych.
„Unia”, która udostępniła korty, była najstarszym w mieście klubem sportowym, działającym od 1921 roku. W jej barwach, w Sekcji Tenisowej, występował swego czasu Jan Arnsztajn, syn znanej poetki Franciszki z Meyersonów Arnsztajnowej, były wojskowy, satyryk i lekarz, przedwcześnie zmarły na gruźlicę w 1934 roku.
WKS zachował ciągłość historyczną. Po II wojnie światowej zaczął działać pod nazwą „Lublinianka”, po latach przekształcił się w spółkę cywilną.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 63.5 cm, szerokość: 47.5 cm
Technika
druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna