Para butów słomianych (berloce)
1940 — 1949
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Plecionkarstwo
Buty wykonane ze słomianych warkoczy służyły niegdyś jako obuwie ochronne podczas prac wykonywanych w obrębie gospodarstwa w okresie zimowym. Były przydatne szczególnie podczas młócenia zboża cepami. Były także wygodnym ociepleniem nóg w trakcie podróży saniami.
Młocka cepami odbywała się na klepisku stodoły właśnie zimą. Zajmowali się nią mężczyźni, pracując najczęściej we dwóch, bijąc na przemian według ustalonego rytmu. W jeden dzień można było wymłócić około korca żyta, czyli około 36,5 kilograma. W takcie takiej pracy, polegającej na rytmicznych wymachach, nawet w czasie mrozów z całą pewnością robiło się ciepło. Wymagała ona jednak długotrwałego stania w jednym miejscu, powodującej marznięcie nóg, a szczególnie stóp. Słomiany but, do którego wkładano stopę zabezpieczoną grubą, wełnianą skarpetą lub owiniętą onucą, doskonale izolował od zimnego podłoża, a także lepiej zatrzymywał ciepło niż jakikolwiek but skórzany.
Berloce, jak nazywa się je w niektórych regionach Polski, wykonywano z żytniej słomy, jedynej nadającej się na wyroby tego rodzaju. Wyplatane były prostą techniką plecionkarską polegającą na spiralnym budowaniu poszczególnych rzędów i zszywaniu ich sznurkiem. Produkowano je zazwyczaj w obrębie własnego gospodarstwa domowego.
Iwona Karwowska
Autor / wytwórca
Wymiary
but prawy: wysokość: 28 cm, szerokość: 16 cm
but lewy: wysokość: 29 cm, szerokość: 17 cm
Rodzaj obiektu
berloce
Technika
technika spiralna, splot warkoczowy
Tworzywo / materiał
słoma, sznurek konopny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1940 — 1949
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1939–1944
Muzeum Narodowe w Lublinie
1939–1944
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna