Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Varia
Guzik do kurtki myśliwskiej
Wykonany z poroża rogacza guzik jest jednym z trzech, które znajdują się w kolekcji wilanowskich Variów. Wszystkie trzy guziki posiadają wewnątrz wyrzeźbione, przestrzenne przedstawienie zwierzęcia; inne w każdym. I tak, w omawianym, rozpoznać możemy siedzącego na konarze drzewa głuszca z rozłożonym wachlarzowatym ogonem. Dwa pozostałe guziki ukazują cietrzewia oraz głowę lisa.
Guziki są niezwykłą ciekawostką nie tylko z uwagi na bardzo wyszukany pomysł, wyrzeźbienia w niewielkim formacie (ok 2 cm średnicy) przedstawienia zwierzęcia, co wymagało niezwykle wprawnej ręki. Ciekawa jest też historia, która stoi poza tymi przedmiotami, a przekazana przez ich byłego właściciela (guziki są zakupem do Muzeum od osoby prywatnej). Według przedstawionej przy zakupie relacji, guziki pochodzą z dawnej kolekcji Wacława Mieczkowskiego (1869-1947), ziemianina z Prus Zachodnich, który w posiadanym przez siebie majątku w Niedźwiedziu, majątku znajdującym się w województwie kujawsko-pomorskim, pomiędzy Grudziądzem a Brodnicą, zgromadził obszerną kolekcję dzieł sztuki i pamiątek. Zachowały się do dziś ruiny dworu będącego przed wojną ośrodkiem, w którym Mieczkowski udostępniał publiczności swą systematycznie powiększaną kolekcję. Zbiory uzupełniał zakupami m.in. w antykwariatach Berlina, Wiednia, Paryża i Rzymu. Pierwsze z wymienionych miejsc wiąże się z nabyciem omawianego obiektu; wilanowski guziki, wraz z trzema innymi, stanowiły część ubioru myśliwskiego ostatniego cesarza niemieckiego – Wilhelma II Hohenzollerna (1859-1941). Według przekazanych informacji, Mieczkowski zakupił je na licytacji mienia po Wilhelmie II, po jego abdykacji w 1918 roku.
Należy podkreślić, że gromadzona przez Mieczkowskiego kolekcja miała charakter bardzo różnorodny i obejmowała malarstwo, grafikę i rysunek, rzeźbę, rzemiosło artystyczne (meble, porcelana, szkło, srebra, broń i uzbrojenie), a ponadto osobliwości rzemieślnicze. Do tych ostatnich można zakwalifikować zestaw guzików z rzeźbionymi przedstawieniami zwierząt.
poroże, kurtka myśliwska, głuszec, rzeźba, zwierzę, Wacław Mieczkowski, Wilhelm II Hohenzollern, Małgorzata Zając
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 3,3 cm, szerokość: 3,3 cm
Rodzaj obiektu
element ubioru
Technika
rzeźbienie, lutowanie
Tworzywo / materiał
poroże; mosiądz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna