Sukno z futerału skrzypiec
około 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Militaria
W XIX w. obok pojedynków na broń białą modne stały się pojedynki na pistolety. Wystarczającym pretekstem do pojedynku była obraza honoru, a jego przebieg początkowo nie był regulowany kodeksem, a jedynie ustnie przekazywanymi zasadami. Kodeks honorowy spisano dopiero we Francji w 1836 r. W pojedynkach używano specjalnie do tego celu produkowanych pistoletów, przechowywanych w drewnianych kasetach, na garnitur których składały się dwa identyczne pistolety wraz z oprzyrządowaniem.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się dwa pistolety pojedynkowe z zamkami kapiszonowymi, bez garnituru, sygnowane G.G. Ewertz Stettin. Ich twórcą był rusznikarz Georg Gottlieb Ewertz, który przybył do Szczecina z Mitawy, dawnej stolicy Semigalii (obecnie Jełgawa, Łotwa). Działał w Szczecinie w latach 1773–1811 we własnym warsztacie przy Breitestrasse 377 w okolicach Bramy Berlińskiej (obecnie ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Brama Portowa), a jego działalność kontynuował syn August Ewertz.
Lufy pistoletów są gwintowane, wewnątrz siedmioboczne, kolby zdobione motywem rocaille, a elementy mosiężne wykorzystują ornament roślinny. Głowice kolb wraz z okuciem są lekko spłaszczone. Oba egzemplarze zostały unowocześnione w późniejszym okresie poprzez przekształcenie zamka skałkowego z krzesiwem i panewką na zamek kapiszonowy z kominkiem, na który nakładano kapiszon, umożliwiający wystrzał pocisku z lufy. Była to częsta praktyka w okresie upowszechniania się zamka kapiszonowego, która miała usprawnić broń i przedłużyć jej użytkowanie.
Justyna Bądkowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 32 cm, szerokość: 13.1 cm
Rodzaj obiektu
pistolet
Technika
techniki rusznikarskie, cyzelowanie, rzeźbienie, repusowanie, grawerowanie
Tworzywo / materiał
stal, drewno, mosiądz
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1751 — 1825
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1801
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna