Pokój 54 II piętro (Salon Pompejański)
"Gabinet Arabesko malowany N°5" (Apartamenty Państwa Młodszych)
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Wnętrza
Nazwy historyczne: Pokój No 4 (1802 r.), Pokój gościnny drugi (N.7) (poł XIX w)
Nazwy inne: Sypialnia, pokój gościnny (XIX i XX w)
Czas powstania: lata 80. XVIII w.
Architekci:
Artyści: Vincezo Brenna l. 80. XVIII w.
Salon należy do parterowego Apartamentu, w skrzydle północnym urządzonego w 80. latach XVIII wieku za księcia Stanisława Lubomirskiego MWK i jego żony księżnej Izabelli z Czartoryskich (1736-1815) w pierwotnych siedemnastowiecznych sklepionych wnętrzach zamku łańcuckiego wzniesionego przez księcia Stanisława Lubomirskiego (1583-1649), pierwszego z tego rodu wściela Łańcuta. Apartament tworzą obecnie salon, sypialnia i poprzedzający je korytarzyk.
Salon, był sypialnią od połowy XIX wieku, do lat 40. XX gościnną. To prostokątne wnętrze z alkową ma dodany w 80.latach XVIII wieku płaski sufit z ogzymsowaną fasetą i dwom okna w ścianie północnej. Drzwi wejściowe (z korytarzyka) w ścianie południowej obok alkowy, drugie prowadzące do sypialni pośrodku wschodniej a vis–à -vis nich w głębokich ościeżach, pozorne, w zachodniej. Wszystkie drzwi dwuskrzydłowe. Od południa wydzielona alkowa po drugiej stronie drzwi z wnęką zamykaną dwuskrzydłowymi drzwiami ukrywającymi kamyczkowy piec. Ściany z biało-zieloną boazerią, w partii cokołowej o dekoracji płycinowej, wyżej tworzącą listwowe obramienia dla wielkiego lustra wprawionego między oknami i płóciennych panneaux z dekoracją malarską Vincenzo Brenny. Ściany salonu ozdabia osiem panneau: na ścianach bocznych cztery duże, kwadratowe ze scenami alegorycznymi, umieszczone na tle pól z bordiurami pokrytych dekoracją o motywie wici roślinnych, i cztery mniejsze w supraportach z takimiż scenami alegorycznymi; sceny z przedstawieniami kozłów na tle krajobrazu z ruinami antycznymi.
Bibliografia:
Wyciąg z Inwentarz Zamku Łańcuckiego, AGAD APŁ 786.
Kossakowska- Szanajca Zofia, Majewska-Maszkowska Bożenna, Zamek w Łańcucie, Warszawa 1964, s. 144-150.
Majewska-Maszkowska Bożenna, Mecenat artystyczny Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej 1736-1816, Wrocław-Warszawa-Kraków, 1976, reprodukcja drzeworytu, s. 146.
Omilanowska Małgorzata, Sito Jakub, Katalog zabytków sztuki w Polsce, seria nowa T.III, zeszyt 5,Warszawa 1994, s. 26.
Aldona Cholewianka- Kruszyńska
Rodzaj obiektu
wnętrza
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna