Medal "talar" ("mendal")
1779
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło ludowe Lubelszczyzny (XIX/XX wieku)
Korale prawdziwe składają się z czterech sznurów, na które są nanizane okrągłe korale czerwone i kilka czarnych. Posiadają także przypięty do najdłuższego, dolnego szura srebrny medalion. Ta dodatkowa forma zdobienia była wykonywana z ozdobnie oprawionych monet rosyjskich lub austro-węgierskich. W tym przypadku jest to moneta rosyjska [więcej zob. E/697/ML]. Prezentowane korale na dwóch końcach mają przymocowane tasiemki – fabrycznej produkcji, w pionowe pasy różowe, białe i czarne. Służyły do przedłużenia oraz do wiązania z tyłu na szyi na ozdobną kokardkę.
Tego typu biżuteria była zakładana do stroju świątecznego, ale ze względu na wysoką wartość tylko na najważniejsze uroczystości. Na „prawdziwe”, czyli naturalne korale mogły sobie pozwolić tylko kobiety zamożne. Zakup taki często był traktowany jako dobra lokata pieniędzy, gdyż stanowił równowartość zakupu krowy lub morgi gruntu. Bardzo często po ich wielkości, gatunku użytego korala i ilości sznurów określano prestiż kobiety, rozpoznawano jej pozycję społeczną i zamożność. Z tych powodów były dziedziczone, zapisywane w testamentach czy legatach, a niekiedy służyły jako zastaw przy pożyczkach.
Były obiektem marzeń wielu młodych kobiet, które chciały je posiadać nie tylko ze względu na cenę czy ładny wygląd, ale także dlatego, że miały posiadać właściwości magiczne. Zyskiwały je ze względu na swój kolor – czerwony, który według wierzeń ludowych w Polsce, ale także w innych częściach Europy, miał chronić ich właścicielkę przed urokami, a także zapewniać zdrowie. Powszechnie uważano, że jeśli przyblakły, oznaczało to, że w organizmie rozwija się jakaś choroba. A kiedy nabierały koloru, był to znak powrotu do zdrowia. Miały także zapobiegać chorobom oczu i tarczycy.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
biżuteria, strój ludowy
Technika
wybijanie, nawlekanie, toczenie
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1779
Muzeum Narodowe w Lublinie
1895 — 1905
Muzeum Narodowe w Lublinie
1900 — 1930
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna