Pucharek
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zabytki archeologiczne Lubelszczyzny
W roku 1957, podczas prowadzonych przez archeologów prac wykopaliskowych na cmentarzysku ciałopalnym kultury łużyckiej w miejscowości Topornica (powiat zamojski), została odkryta drobna gliniana figurka zoomorficzna przedstawiająca ptaszka (więcej o stanowisku archeologicznym patrz: 441/A/ML oraz 445/A/ML).
Opisywany zabytek jest jedną z dwóch glinianych figurek ptaszków znalezionych na cmentarzysku (więcej informacji o drugim patrz: 440/A/ML). Figurka jest wykonana z jednej bryły gliny i liczy niecałe 3 cm wysokości. Główkę oraz ogon i skrzydełka zaznaczono schematycznie. Została znaleziona, tak jak druga z figurek ptaszków, pomiędzy 231 przebadanymi grobami.
Znaleziska glinianych figurek przedstawiających zwierzęta są interpretowane przez naukowców różnie. Do końca nie wiadomo, czy możemy je powiązać z obrzędami odbywającymi się na cmentarzu, czy też były to po prostu zabawki dziecięce. Po dziś dzień garncarze wykonują przecież nie tylko naczynia gliniane, lecz również ceramikę ozdobną, a wśród niej właśnie figurki zwierząt.
Na badanym przez archeologów cmentarzysku odkryto też inne zabytki, które można potraktować jako zabawki lub też powiązać z praktykami kultowymi. Są to dwie grzechotki (patrz: 441/A/ML), figurka konia z jeźdźcem (patrz: 445/A/ML) oraz miniaturowe naczynka. Być może kolejne znaleziska oraz dalsze badania naukowe pomogą w ostatecznym rozwiązaniu kwestii przeznaczenia tych zabytków.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
figurka
Technika
wypalanie, lepienie
Tworzywo / materiał
glina
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status