Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Zegary
Zegar kominkowy z tarczą herbową Pilawa Potockich wkomponowaną w złocone dekoracje obudowy prawdopodobnie zakupiony był przez Augusta Potockiego w Paryżu przed 1853 r. prawdopodobnie przez Augusta Potockiego w Paryżu. Mechanizm ukryty wewnątrz obudowy w kształcie prostopadłościanu wykonanego z czarnego marmuru. Wskazania minut i godzin i wskazówki z mosiądzu umocowano bezpośrednio na polerowanej powierzchni przedniej ścianki. Mechanizm ma napęd sprężynowy, wychwyt hakowy, wahadło krótkie, lekkie na zawieszce nicianej. Osobny napęd mechanizmu chodu i bicia półgodzin i godzin z koła zapadkowego typu paryskiego na jednym dzwonku. Regulator bicia wiatraczkowy.
Fantazyjne, asymetryczne złocone brązy o motywach rokokowych ujmują podstawę korpusu obudowy a jego zwoje pełnią rolę nóżek. Krawędź górną ujmuje rzeźbiony gzyms z małżowinami, mocno akcentowanymi narożnikami i herbem Potockich w części fasadowej. Zwieńczenie obudowy stanowi grupa figuralna z brązu patynowanego przedstawiająca Bachusa jako dziecko w wieńcu z winorośli i pucharem w dłoni siedzącego na koźle, bawiącego się z dwoma puttami.
Zegar reprezentuje najwyższy poziom artystyczny i techniczny; swoje sygnatury umieścił nie tylko zegarmistrz ale również brązownik i wykonawca marmurowej obudowy.
AK
Ekspozycja muzealna, kolekcja wilanowska, zegary francuskie.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 47,5 cm, szerokość: 20 cm
Rodzaj obiektu
zegar `kominkowy`
Technika
mieszana
Tworzywo / materiał
marmur; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna