Stajnia Wierzchowa
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Wnętrza
Nazwy historyczne: Sień.
Nazwy inne:
Czas powstania: 1889-1904
Architekci: Amand Bauqué
Podczas wielkich prac remontowych i modernizacyjnych za III ordynata Romana Potockiego po wyburzeniu wzniesionych w 30. latach XIX wieku stajni i dwóch wozowni wzniesiono neobarokowy budynek Stajni i położony za nim modernistyczny z elementami klasycystycznymi budynek Wozowni – oba zaprojektowane przez francuskiego architekta Amanda Bauqué. Pomiędzy nimi zaaranżowano paradne podwórze stajenne, zaś przed Stajnią otwarty maneż. Prace przy tworzeniu nowego kompleksu hippicznego trwały od 1891 do 1904 roku. W 1892 roku wzniesiono Stajnię, jej urządzenie trwało do 1904 roku.
Korytarz hippiczny zaaranżowany został w 2011 roku w dawnej Sieni prowadzącej ze Stajni Wierzchowej na Podwórze Stajenne. Sień na planie prostokąta ze schowkiem w narożu , z gładkimi ścianami i płaskim sufitem z klapa prowadząca na strych oraz z posadzką z ceramicznych płytek. W ścianie północnej znajdują się duże jednoskrzydłowe drzwi do Stajni wierzchowej a na przeciw nich czteroskrzydłowe wyjściowe na Podwórze Stajenne, w ścianie wschodniej dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do Szorowani Paradnej [obecnie zasłonięte] a w zachodniej analogiczne - prowadzące do dawnego pokoju do czyszczenia uprzęży- dzisiaj Salki Polo.
Cholewianka-Kruszyńska Aldona, Stajnie i wozownie w Łańcucie w czasach Potockich i w Muzeum-Zamku, [w:] Muzea -rezydencje. Materiały z sesji naukowej w Muzeum-Zamoyskich w Kozłówce w 2004 r, s. 229.
Aldona Cholewianka-Kruszynska
Rodzaj obiektu
wnętrza
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX wieku
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna