Spodek
1807
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Naczynia i przedmioty fajansowe, ceramiczne i metalowe (koniec XVII – początek XX wieku)
O skali zamiłowania do złotego trunku, jakim było piwo, świadczy między innymi przysłowie „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Nie dziwi zatem fakt, iż co zamożniejszy szlachcic czy mieszczanin delektował się owym trunkiem, pijąc go ze zdobnych kufli. Przykładem może być tu pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie kufel kulisty z cynową, płaską pokrywą z uchwytem kulkowym, na zawiasie umocowanym do ucha w kształcie litery C.
Ksiądz Jędrzej Kitowicz w Opisie obyczajów za panowania Augusta III notował: „Gdzie piwo było w modzie, pili go od śniadania do obiadu, od obiadu do poduszki”. W tym samym dziele możemy również znaleźć słowa: „Byli tak dobrego gardła niektórzy i tak przestronnego brzucha, że kufel piwa garcowy albo szklanicę taką […] duszkiem bez odpoczynku wypijali”.
I rzeczywiście, piwo było jednym z najpopularniejszych trunków w XVIII wieku, nie tylko na ziemiach polskich, ale i w całej Europie. Warzono je w niemal każdym szlacheckim majątku, przez co liczba gatunków, a tym samym receptur, była nie do oszacowania. Pamiętajmy jednak, że piwo, które wytwarzali nasi przodkowie, różniło się znacznie od gazowanego trunku znanego obecnie. W XVIII stuleciu najwięcej wytwarzano tak zwanych cienkuszy, zawierających nie więcej niż dwa–trzy procent alkoholu. To tłumaczy, dlaczego szlachcice byli w stanie podczas jednego posiłku lub odwiedzin w karczmie wypić nawet kilkanaście kufli piwa, bawiąc się przy tym przednio.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 17.5 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
rytowanie, zdobienie ceramiki malowaniem, zdobienie ceramiki dekoracją plastyczną
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1807
Muzeum Narodowe w Lublinie
2011
Muzeum Narodowe w Lublinie
1790 — 1815
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna