Kołowrotek poziomy
1801 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Tkactwo ludowe
Przęślica jest narzędziem używanym przy przędzeniu włókien lnianych i konopnych lub rzadziej, wełnianych. W najprostszej formie miała postać kilkudziesięciocentymetrowego kijka trzymanego w dłoni, pod pachą lub zatkniętego za pasek fartucha. Mocowano na niej zwój ułożonych równolegle względem siebie włókien, czyli kądziel i używano w zestawie z wrzecionem. Aby utrzymać kądziel na miejscu, u góry narzędzia zawiązywano sznureczek i luźno owijano go wokół niej. Prządka wyciągała włókna z kądzieli lewą ręką, zwilżała śliną i skręcała w palcach. Następnie zaczepiała je o wrzeciono, które puszczała prawą ręką w szybki, obrotowy ruch.
Przędzenie włókien od zawsze postrzegane było jako zajęcie kobiece, a sama przęślica jako jeden z atrybutów kobiecości. W języku polskim istnieje nawet związek frazeologiczny "po kądzieli" odnoszący się do krewnych ze strony matki.
Na Pomorzu, jak i w innych regionach, istniał zwyczaj ofiarowywania przęślicy swojej wybrance przez pana młodego. Wykonywane z przeznaczeniem na prezent przęślice były bogato zdobione i często sygnowane inicjałami dziewczyny. Nie były przedmiotami użytkowymi, ale miały wartość symboliczną i dekoracyjną.
Prezentowana przęślica jest wyrobem nieprofesjonalnym, wykonanym na własny użytek i dość nietypowym, nie można jej bowiem jednoznacznie przypisać do żadnego z podstawowych rodzajów przęślic.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 47.3 cm, szerokość: 12.3 cm
Rodzaj obiektu
przęślica
Technika
ciosanie, struganie
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1801 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945 — 1970
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1851 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna