Waza do zupy z serwisu obiadowego
Waza
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Porcelana, fajans, ceramika
Waza ośmioboczna, na rzucie prostokąta o ściętych narożach, nakryta wysklepioną pokrywą powtarzającą profilowanie korpusu, który dołem jest wklęsły a górą wybrzuszony i zakończony wydatnym wałkiem. Uchwyty korpusu plastyczne, dosyć mięsiste, wywinięte w kształt litery "S". Pokrywa zwieńczona plastycznym, dużym uchwytem w kształcie rokokowej wazy z płomieniem. Dekoracja malarska w stylizacji mieszanej: dalekowschodniej i europejskiej. Na szerszych rezerwach korpusu i pokrywy przedstawienie kwitnącego krzewu różanego, gałązek powojnika (klematisu) i ziela nieśmiertelności. Na ściętych powierzchniach stylizowane festony kwiatowe, a u podstawy i pod krawędzią wylewu bordiura składająca się z kratki i lambrekinu o dekoracji kwiatowej. Całość stoi na dekoracyjnej, ażurowej podstawie wykonanej z drewna egzotycznego.
Justus Brouwer, garncarz, zakupił od Jacoba Mescha w 1739 roku warsztat De Porceleijne Bijl, a następnie w 1760 od wdowy po Johannesie de Maare kolejny pod nazwą De Drie Porceleyne Flessies. Hugo Justusz. Hugo Brouwer, syn Justusa i Anny Cristiny van Oorden, krótko był współwłaścicielem drugiego warsztatu (1760-1767), a następnie przejął oba po ojcu. W latach 1764-1777 prowadził warsztat De Drie Porceleyne Flessies, a od 1775 roku De Porceleijne Bijl. Uważa się, że ten ostatni warsztat sprzedał w 1787 r., choć niektórzy podają, że produkcję wstrzymano w 1777 roku.
Znak Hugona Brouwera "HB" został zatwierdzony przez władze Delft w 1764 roku dla warsztatu De Drie Porceleyne Flessies i umieszczony w Merken van de M. Plateelbakkers. Binnen Delft. 1764 na karcie nr 3 wraz z okazałym, okrągłym szyldem przedstawiającym trzy wazony o zdwojonych, kulistych brzuścach malowanych w kwiaty.
dr Barbara Pospieszna
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 38,5 cm, szerokość: 41 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
odlew z formy, szkliwienie, snycerka, malowanie na surowym szkliwie
Tworzywo / materiał
fajans, glina kremowa, szkliwo cynowe, szkliwo ołowiowe, związki kobaltu, tzw. koperta (kwaart), drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna