Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Stół o owalnym blacie nieznacznie wystającym przed lico masywnej, gładkiej cargi wspartej na czterech mocno zbieżnych szablastych nogach o przekroju kwadratowym, na wysokości jednej trzeciej od dołu połączonym wiązaniem złożonym z czterech łagodnie wygiętych ku górze listew, połączonych owalnym, ażurowym koszykiem o pełnym dnie, zbudowanym z wachlarzowato wygiętych na zewnątrz szczebelków połączonych u góry gładką listwą. półką w kształcie trójkąta o łukowato wklęsłych bokach. Nasady nóg przechodzą przez całą wysokość cargi, aż pod blat, i nieznacznie wystają przed jej lico.
Poza pojedynczym intarsjowanym paskiem, akcentującym dolną krawędź cargi, mebel pozbawiony jest dekoracji, a za ozdobę służy mu jedynie naturalny rysunek słojów drewna i eleganckie kształty. Umieszczony pod blatem koszyczek mógł służyć jako miejsce do odkładania bieżącej robótki ręcznej.
Mebel stanowi przykład dojrzałego biedermeieru, dalekiego od prostych, ciężkich, klasycyzujących form jego wczesnej fazy, a stawiającego na rozwiązania praktyczne i jednocześnie estetycznie wyrafinowane, choć posługujące się językiem form nieco bardziej abstrakcyjnych.
Zakup Muzeum Narodowego w Warszawie od instytucji w 1963 roku, przekazany następnie do zbiorów wilanowskich.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 76,0 cm, szerokość: 68,5 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
fornir orzechem
Tworzywo / materiał
drewno; orzech; palisander
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna