"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa okrągła czarka na niskiej stopie. Dekoracja zewnętrznej powierzchni naczynia składa się z ośmiu umieszczonych obok siebie pól, których krawędzie stanowią linie poprowadzone kobaltem pod szkliwem. U góry pole zamknięte jest łukiem typu „ośli grzbiet”. Sześć kwater na białym tle wypełnia dekoracja kwiatowa w charakterystycznych dla eksportowych wyrobów z Arita kolorach. Pozostałe dwa naprzeciwległe pola o niebieskim tle zdobi kolisty motyw ujęty złotymi motywami floralnymi. Na dnie czarki w podwójnym pierścieniu przedstawiono owoce, kwiaty i liście granatu.
Czarka z jej dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia.
Wilanowska kolekcja japońskich dzieł sztuki obejmuje prócz różnorodnego zbioru porcelany również interesujące przedmioty dekorowane laką oraz kilka przykładów tkanin. W zbiorze Sztuki Azji znajduje się pięć czarek o analogicznym kształcie i dekoracji, które przypuszczalnie były prezentowane w dawnych Pokojach Chińskich zlokalizowanych na pierwszym piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4,8 cm, szerokość: 8,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
kobalt, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna