List do Tadeusza Perla
1938 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List na karcie pocztowej, na recto pisany przez ojca, na stronie z adresem przez matkę.
Słany na adres: Mr Tadeusz Perl | Paris VI | 22 rue de St Sulpice | Hotel Riviera
Słabo widoczna okrągła pieczątka na treści. Na rewersie nadrukowany znaczek pocztowy, niewielka pozostałość po oderwanym znaczku, trzy okrągłe pieczątki pocztowe (fragment jednej z nich oderwany wraz ze znaczkiem); nadruki - m.in.:
TELEFON USPRAWNIA ŻYCIE, ZBLIŻA I PRZYŚPIESZA!
Nad danymi adresata obliczenia zapisane ołówkiem.
Treść (interpunkcja i pisownia zmodernizowane):
9/10/38
Mój drogi! I nam było b. nieprzyjemnie Twój artykuł usunąć. Uczyniliśmy to w ostatniej chwili. Było to 30. Nastrój był tego rodzaju, iż uznano artykuł za niewskazany. Nie chodziło o tezę, lecz uczuciowe do niej podejście. Ponadto na naszą decyzję miał wpływ fakt, iż w tymże numerze była fotografia z własnoręcznym podpisem. Obawialiśmy się z tej strony zarzutu wprowadzenia w kłopotliwą sytuację. Gdybyśmy mieli z tą sprawą do czynienia dziś, to artykuł poszedłby, pomimo że był przepojony subiektywnym rozgoryczeniem. Rozumiem, że ten przypadek sprawił Ci przykrość, ale gdybyś tu był w tym czasie, to podzieliłbyś nasze szkopuły. Niestety nie możemy zapominać, że wydawcą jest organizacja. Z finansami istotnie kiepsko, mam jednak nadzieję, że grudniowy numer (jubileuszowy) wypełni luki niedoboru i stworzy pewien zapas na przyszłość. Więc na razie, z zastrzeżeniem oszczędnego gospodarowania posiadanym zapasem, nie przejmuj się zagadnieniem finansowym. Grunt, abyś z pobytu we Francji skorzystał pod względem językowym, wiedzy i poznania ludzi. Dobrze byłoby, żebyś się może poduczył angielskiego, tam prawdopodobnie jest to przystępne. Do gruntowniejszej znajomości języków wielką przykładam wagę. Jest to prawdziwy kapitał. Głowa do góry. Całuję Leon
Adres Hanki (mieszkanie)
66 av de Breteuil
Paris 7l
Kochany Tadziulku!
Dobrze, żeś napisał, byłam już trochę zdziwiona, choć zdawałam sobie sprawę, żeś trochę zły. Oglądamy namiętnie mieszkania, piękne są na Belwederskiej (widzę Twoje oburzenie), ale co robić, kiedy duże, są b. drogie. Wczoraj wieczorem wyjechała do Paryża Hanka, zabrała trochę czekolady, zadzwoń do niej Odeon 24-13 Poste 39 (wewnętrzny) labora[to]rium do 12. i od 2 p[o] p[ołudniu] do 6.
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1938 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1938 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna