Legionista
1914 — 1918
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pamiątki związane z powstaniem listopadowym i styczniowym na Lubelszczyźnie
Grafika barwna przedstawia smutny obraz utraty nadziei społeczeństwa polskiego po upadku powstania listopadowego. Ojczyznę opłakują prawdopodobnie ojciec z dwoma synami, którzy wspólnie poszli do boju o wolność. Kamienny słup z napisem „Finis Poloniae” oznacza koniec wolnego kraju.
Powstanie listopadowe było pierwszym powstaniem narodowowyzwoleńczym. Po jego upadku Polacy utracili resztki suwerenności. Ograniczono autonomię Królestwa Polskiego, zniesiono sejm, żołnierzy wcielono do armii rosyjskiej, zlikwidowano polskie szkolnictwo wyższe, nastąpiła rusyfikacja administracji. W 1840 roku wprowadzono rubel jako walutę na ziemiach pod zaborem rosyjskim.
W tych trudnych warunkach społeczno-politycznych rozwijała się ikonografia polonijna. Historia naszego kraju wymusiła niejako na artystach poruszanie tematów historycznych, alegorycznych, rodzajowych, nawiązujących do bieżącej sytuacji zniewolonego kraju. Podejmowali go zarówno artyści wybitni, jak też anonimowi twórcy. Wszyscy czuli się zobowiązani czcić pamięć Ojczyzny i jej bohaterów. Druki ulotne, grafiki, a w późniejszym czasie pocztówki zaspokajały zapotrzebowanie społeczeństwa na tego typu obrazy. Były znacznie tańsze niż obrazy olejne, w związku z tym bardziej dostępne. Przekaz ilustracyjny był łatwy w odbiorze i nie wymagał tłumaczenia. Tytuł lub komentarz pod dziełem całkowicie wyjaśniał, w jaki sposób interpretować scenę.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 20.5 cm, szerokość: 16 cm
Rodzaj obiektu
ilustracja
Technika
druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1914 — 1918
Muzeum Narodowe w Lublinie
1914
Muzeum Narodowe w Lublinie
1914
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna