Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Meble
Taboret jest jednym z grupy mebli barokowych według tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiązanych z królową Marią Kazimierą. Należy do zespołu sześciu taboretów
z siedziskami w kształcie zbliżonym do kwadratu wspartymi na czterech wygiętych nogach typu cabriole z lwimi łapami. Oskrzynienie - rama ujmującą siedzisko, dekorowana jest motywami ornamentu cekinowego z rozetkami, powierzchnie nóg zdobią kampanule, kwiaty, zwoje liści akantu wprowadzające do dekoracji ażurowe elementy dodające meblu lekkości.
Poduszka tapicerowanego siedziska pokryta jest tkaniną z wielobarwnym haftem krzyżykowym gros points i petite points przedstawiającym żniwa wpisując się tym samym w narrację pozostałych mebli w zespole, ilustrujących prace ogrodowe w różnych porach roku. Połączenie poduszki z drewnianą konstrukcją przykrywa dekoracyjna taśma galonu ze złotą nitką. Użytkowanie mebla i często niesprzyjające warunki przechowywania wpłynęły na degradację walorów tkaniny odbierając jej żywe barwy, blask metalowej złotej i srebrnej nitki. Jednak niezwykle bogata, złocona dekoracja rzeźbiarska drewnianej konstrukcji o wyszukanej symetrycznej kompozycji motywów oraz ręcznie haftowana tkanina pokrycia nadaje mu reprezentacyjny charakter godny królewskich apartamentów. Stanowią wyposażenie apartamentu króla Jana III i jego małżonki Marii Kazimiery w pałacu wilanowskiego we wszystkich jego zachowanych rejestrach inwentarzowych.
AK
wilanowska kolekcja, warsztat francuski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 45,0 cm, szerokość: 69,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel siedziskowy
Technika
rzeźbienie, haft, złocenie, tapicerowanie
Tworzywo / materiał
drewno; tkanina
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna