Talerz płytki
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Nieznany osiemnastowieczny malarz polski ukazał na gładkim, brązowym tle popiersie Zygmunta III z dynastii Wazów (1566-1632), króla Polski (od 1587) i w latach dziewięćdziesiątych XVI w. króla Szwecji (1592-99).
Na monarszym wizerunku w konwencji rex armatus („król zbrojny”), pochodzącym z galerii obrazów hrabiów Potockich w pałacu w Wilanowie, realistycznie ujęto rozpoznawalne - także na innych dziełach - cechy fizjonomiczne portretowanego, takie jak: pociągła, nieco trójkątna twarz (o płaskim i linearnym modelunku), ufryzowane wąsy pod długim nosem, czarne, krótko przystrzyżone włosy, mała bródka. Monarcha odziany jest w zbroję, która od początku XVI w. zyskała funkcje reprezentacyjne, ewokując, sama w sobie, władzę świecką i stanowiąc reminiscencję popularnego od stuleci wzorca osobowego władcy-rycerza.
Na zbroję, ozdobioną dość oszczędnie elementami złoconymi, polski król narzucił płaszcz w kolorze zielonym, z akcentami barwy ugrowej, podbity futrem gronostajowym i spięty pod szyją dekoracyjną broszą, wysadzaną drogimi kamieniami. Prawą rękę Zygmunt III Waza wsparł na biodrze.
Zygmunt III (1566-1632), król Polski; konwencja rex armatus („król zbrojny”); zbroja; galeria obrazów hrabiów Potockich w pałacu w Wilanowie.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 71,5 cm, szerokość: 60,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna