Król pruski Fryderyk II von Hohenzollern (1712–1786)
Rycina
po 1781
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Porcelana, fajans, ceramika
Wazon o korpusie w kształcie szpuli, na okrągłej, profilowanej stopie, z wysoką, profilowaną szyją. Uchwyty w formie pełnoplastycznych, uskrzydlonych półfigur geniuszy, dołem zakończone liściem. Część środkowa naczynia ozdobiona wizerunkami królów polskich: Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego w medalionach okolonych wieńcami laurowymi. Pod nimi napisy: STEPHANUS BATORY i IOANNES SOBIESKI. Tło wazonu pokrywa mocno rozbudowany ornament groteskowy: meluzyny, satyrowie, maszkarony i wić roślinna pomiędzy nimi.
Autorem projektu wazonu z geniuszami był rzeźbiarz Stanisław Celiński, który pracował w modelarni nieborowskiej w latach 1882-1886. Ten dobrze wykształcony artysta opracował go, inspirując się nie tyle wyrobami majolikowymi z Nevers (Francja), co raczej podobnymi włoskimi wazonami o uchwytach w kształcie torsów geniuszy, a także pojemnikami aptecznymi o kształcie szpuli (albarello) produkowanymi w stylu neorenesansowym przez florencką manufakturę Ulissesa Cantagalliego w latach 70. XIX wieku.
Kto był autorem dekoracji malarskiej na malborskim egzemplarzu, nie wiadomo. W działalności manufaktury nieborowskiej znane są dwa warianty malarskiej dekoracji na tym rodzaju wazonów: pierwszy o dekoracji groteskowej na czarnym tle i drugi o dekoracji groteskowej z medalionami portretowymi królów Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego na białym tle.
dr Barbara Pospieszna
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 49 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
odlew w matrycach, szkliwienie, malowanie naszkliwne
Tworzywo / materiał
majolika, glina, szkliwo, farby naszkliwne (emalie)
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
po 1781
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1684
Muzeum Zamkowe w Malborku
1778 — 1780
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna