Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Wysoki porcelanowy wazon w kształcie trąbki dekorowany w stylu złotego imari. Tego typu naczynia charakteryzuje szeroki, cylindryczny wylew, stosunkowo wąski i długi brzusiec, przy podstawie delikatnie rozszerzający się, ze zwężającą się stopą. Inną nazwą określającą kształt naczynia jest flet. Na dekorację naczynia składają zróżnicowane, delikatnie malowane motywy flory i fauny. Niemal całą powierzchnię brzuśca zdobi proso zestawione z parami przepiórek symbolizując jesień. W górnej partii naczynia umieszczono feniksy zamknięte w pięciolistnej rezerwie, czyli polu wyodrębnionym krawędzią, wypełnionym dekoracją. Powierzchnię pomiędzy rezerwami zdobią motyle pośród kwitnących roślin, oraz kadzielnice w formie czary na trójnogu. Wewnętrzną krawędź wylewu dodatkowo zdobią motywy kwiatowe.
Wazon z jego dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „złotym Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita, ze zdobieniami malowanymi złotem lub złotem i czerwienią żelazową, a niekiedy złotem i czerwienią z dodatkiem zieleni, oberżyny i czerni. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski. „Złote imari” datuje się na początek wieku XVIII.
W wilanowskiej kolekcji japońskiej porcelany znajduje się analogiczny obiekt o numerze inwentarzowym Wil.2292 oraz oraz trzy wazony – Wil.2322, Wil.2323 i Wil.2324 tworzące garnitur. W pierwszej połowie XIX wieku naczynia te najpewniej zdobiły dawne Pokoje Chińskie zlokalizowane na pierwszym piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 40,0 cm, szerokość: 20,0 cm
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna