List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List matki do syna.
Pełna treść (pisownia i interpunkcja częściowo zmodernizowane; datowanie listu na podstawie stempla pocztowego):
Kochany Tadziulku!
A więc przede wszystkim przyjmij wyrazy szczerego współubolewania z powodu straty, jaką poniosłeś – ale trudno, szkoda forsy co prawda, ale to dzisiaj niema znaczenia.
W karty już w ogóle nie gram, bo mi wybitnie nie idzie, a co do wyjazdu, to w ogóle nie wiem, jak to będzie w tym roku. Letniska mają ogromne powodzenie, większe nawet niż uzdrowiska. Po kilku dniach upalnych – znów ochłodzenie – kapryśne lato. Czytałam, że w Paryżu było aż 34o w cieniu. U nas rozpoczął się już sezon owocowy – truskawki i czereśnie – myślę zawsze o Tobie, kupując je, czy Ty sobie nie skąpisz. Tadziulku uważam, że powinieneś dokompletować trochę bielizny – trochę majtek, skarpetek, koszul, bo ciągle p[rane] te rzeczy – rozlecą się. Pamiętaj o nogach, żeby codziennie je myć, bo ci zwykle dokuczały o tej porze. Przyjmuję z góry wymyślanie, trochę się za tym stęskniłam.
Dziubdzia [osoba nierozpoznana, często przewijająca się w korespondencji przedwojennej i gettowej – red.] jeździ do biura, ale nogę ma jeszcze spuchniętą i bolącą. Jadzia [Wohl; córka nadawczyni, siostra adresata] jak zwykle pracuje, w humorze niezłym – Staś skończył nakręcanie „Nad Niemnem” i wkrótce rozpocznie nową pracę [zapewne nad „Żołnierzem królowej Madagaskaru”; zob. listy MPOLIN-A50.1.42 i MPOLIN-A50.1.56]. Czy wyjeżdżasz na niedzielę? A jak tam z wyjazdem do Bretanji? Napisz mi o wszystkim, całusy i uściski
od Melci
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1938 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna