Talerz płytki
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Meble
Stolik o okrągłym blacie na trzech szablastych, bardzo wyciągniętych nogach. Nogi zbieżne, w przekroju owalne, u dołu nieco podgięte do środka, w około 1/3 wysokości związane niewielką okrągłą półką. Nogi w kolorze czerwonym u nasady ozdobione zostały malowanymi barwnie motywami lwich głów, na wysokości półki przewiązkami z czarnych i złotych pasków, zaś u dołu malowanymi na czarno trzewikami obwiedzionymi u góry pojedynczym złotym paskiem. Ponadto smukły kształt nóg podkreślają wąskie, pionowe złote paski biegnące pośrodku ich przedniej strony, na całej długości od kryzy pod głową lwa do krawędzi trzewika. Na nogach spoczywa bezpośrednio blat obwiedziony ażurową galeryjką złożoną z trzech prostokątnych płycin umieszczonych na osi nóg, ujętych po bokach odcinkami wypełnionymi ukośną kratką i rozdzielonymi geometrycznym motywem meandra na zarysie kwadratu ujętego po bokach dwoma rombami.
Blat i galeryjka są lakierowane na czarno, a fragmentami zostały ozdobione barwną dekoracją malarską. Na trzech płycinach namalowane zostały trzy barwne spoczywające smoki, krawędzie partii ażurowych od zewnątrz obwiedzione zostały cienkim złotym paskiem, a od wewnątrz – czerwonym. Elementy o formie przypominającej meander pomalowane zostały na zielono, a romby na złoto.
Półka lakierowana na czarno od wierzchu ozdobiona została malowaną sylwetką smoka otoczonego cienkim złotym paskiem, a od strony krawędzi bocznej pomalowana na czerwono.
Stolik stanowi zapewne stanowi fragment pochodzącego z 1. ćw. XIX w. wyposażenia, Pokoi Chińskich na I piętrze korpusu pałacu wilanowskiego urządzonych według koncepcji Stanisława Kostki Potockiego przez Aleksandrę z Lubomirskich Potocką i jej syna Aleksandra, lub też późniejszego apartamentu mieszkalnego na piętrze skrzydła południowego Pałacu, urządzonego w drugiej połowie wieku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 85,0 cm, szerokość: 47,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
rzeźbienie, malowanie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna