Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Popiersie wprost młodej kobiety o dworskiej prezencji, ubranej w wygorsowaną, jasną suknię z głębokim dekoltem i rękawami o długości za łokieć, na którą został narzucony purpurowy płaszcz podbity gronostajowym futrem. Na owalnej twarzy portretowanej maluje się dyskretny uśmiech. Pudrowane włosy (peruka), spływające w puklach na szyję, przyozdabia kompozycja floralna z dominantą kolorystyczną czerwieni w kilku odcieniach. Tych samych kwiatów użyto do wykonania bukiecika, przypiętego do misternie haftowanego, srebrzystego gorsu. Dekolt sukni obrzeżony delikatną, białą koronką. Zachwyca dekoracyjność upięcia materii rękawów, poniżej łokci skrojonych w bufki. Tło gładkie, ciemne. Rama portretu zdobiona ornamentem roślinnym z kartuszami.
Nie udało się rozpoznać tożsamości damy przedstawionej na niniejszym reprezentacyjnym portrecie, ale można orzec o jej wysokim urodzeniu i pozycji społecznej, idących w parze z symboliką władzy (purpura, gronostaj). Przepych odzienia stanowi tutaj manifestację statusu materialnego i konotacji królewskich.
Obiekt w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 2012 r. (zakup).
Niezidentyfikowana młoda kobieta; popiersie; zakup (2012); dworska prezentacja; purpurowy płaszcz podbity gronostajowym futrem; symbolika władzy.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 78,8 cm, szerokość: 64,5 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna