Wazon z pejzażem wodnym
1900 — 1910
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby szklane wytwórni polskich i europejskich XVIII – XX wiek
Niewielkich rozmiarów szklany wazonik owoidalny został wykonany z matowionego szkła barwnego, które przy dnie oraz szyi naczynia przybiera odcień zielonkawo-żółty. Na powierzchni obiektu widnieje plastyczny wzór paproci, utrzymany w odcieniach zieleni, wyrastających z ciemnego brunatnozielonego pasma, stanowiąc tym samym przykład wzornictwa secesyjnego. Nie dziwi zatem fakt, że w przedmiocie pochodzącym z epoki, która umiłowała motywy roślinne, jako główny wątek ornamentowy pojawiły się liście paproci w różnym stopniu rozwoju.
Wazonik został wykonany we wschodniej Francji, w mieście Nancy położonym nad rzeką Meurthe, gdzie Émile Gallé w 1874 roku założył hutę szkła. Projektant szybko rozwinął własny oryginalny styl, polegający na szlifowaniu lub trawieniu kwasem kolorowego szkła, a uzyskiwane w ten sposób dekoracje oparte na motywach roślinnych i zwierzęcych szybko zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Zainteresowanie Émile’a Gallé przyrodą, w której według projektanta drzemały niezwykłe siły, przyczyniło się do zaprojektowania ornamentu z motywem ręki św. Jana, bo właśnie tak określano we Francji liście paproci. Magiczne znaczenie tej rośliny od wieków wiązano z jej długowiecznością oraz stałą zielenią liści. Paprocie, rosnąc w miejscach zacienionych, wilgotnych i z dala od ludzkich siedzib, były też postrzegane jako ziela o właściwościach magicznych, tym samym znana w różnych kulturach tradycja szukania kwiatu tej rośliny miała istotne znaczenie. Ten bowiem szczęśliwiec, któremu udało się odnaleźć kwitnącą paproć (a ta miała zakwitać raz do roku, podczas letniego przesilenia), mógł cieszyć się zdrowiem i bogactwem.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 4 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
polerowanie, trawienie, barwienie, odlew
Tworzywo / materiał
szkło warstwowe
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1900 — 1910
Muzeum Narodowe w Lublinie
1910 — 1915
Muzeum Narodowe w Lublinie
1900 — 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna