"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Malarstwo mistrzów Północy
Obraz wykonany jest w technice oleodruku, czyli jest reprodukcją naśladującą obrazy olejne, wykonaną metodą wielobarwnego druku farbami z dodatkiem oleju (oleografia) lub za pomocą chromolitografii. Technika ta zyskała wielką popularność w XIX w., gdy wzrosło zapotrzebowanie na sztukę wśród biedniejszych warstw społeczeństwa, szczególnie chętnie stosowana przy powielaniu wizerunków służących prywatnej dewocji.
W oleodruku przedstawiano zazwyczaj tematy uniwersalne, przyjemne, reprodukowano obrazy nie tylko według kryterium ich artyzmu czy popularności, lecz także walorów dekoracyjnych. Co ciekawe, częstokroć wykonanie oleodruków było tak rzetelne, że na pierwszy rzut oka mylono je z obrazami olejnymi. Z czasem stały się synonimem kiczu.
Scenka o charakterze alegorycznym przedstawia codzienne zajęcia zimowe na tle surowego, górzystego krajobrazu. Na polanie z bezlistnymi drzewami przedstawiona liczna grupa dzieci odzianych w różnobarwne jednokolorowe tuniczki przepasane sznurem. Na pierwszym planie, z lewej strony widoczna dwójka rąbiąca duży pień, pomaga im dwoje kolejnych. Bliżej chłopiec podnoszący polano. W środku czworo dzieci przy ognisku. Z prawej, na drodze chłopiec idący w stronę domu ukrytego wśród drzew. W głębi grupa bawiących się dzieci. W tle górzysty pejzaż.
Oleodruk nabył najprawdopodobniej Stanisław Kostka Potocki – z tyłu znajduje się nalepka z jego pieczęcią.
Oleodruk, alegoria, zima, rąbanie drwa
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 25,8 cm, szerokość: 35,0 cm
Rodzaj obiektu
druk
Technika
oleodruk
Tworzywo / materiał
papier; drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna