Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Wazon z pokrywą wykonany z marmuru i mosiądzu. Niniejszy przedmiot stanowi stosunkowo nietypowe opracowanie. Regularny ośmiokątny wazon z czerwono białego marmuru, pozbawiony stopy i szyjki, wieńczy płaskie, również marmurowe wieczko z delikatnym wzniesieniem po obwodzie. W jego centralnej części zamontowano uchwyt w formie wazonika w typie gu, wykonanego z mosiądzu. Jego brzusiec przyozdobiono dwiema pełnoplastycznymi głowami - uchwytami, z motywami stylizowanych festonów pomiędzy nimi. Długą szyję naczynka obiega wić roślinna.
Wydaje się, że obiekt trafił do kolekcji wilanowskiej jako ciekawostka, interesująca dla Europejczyków z powodu tak odmiennej, i przez to owianej pewną tajemnicą i niedopowiedzeniem, kultury azjatyckiej. W XIX wieku moda na Orient uległa nasileniu, wobec czego chętnie nabywano przedmioty o proweniencji dalekowschodniej.
Na podstawie dawnych dokumentów inwentarzowych wiadomo, że w XIX wieku wazon stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 23,5 cm, szerokość: 11,0 cm
Technika
mieszana
Tworzywo / materiał
marmur; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna