List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Korespondencja Emilii z d. Endler Ratz
List Marcina Ratza, na maszynie, i Emilii Ratz, dopisującej swoje uwagi pod spodem, do Haliny Altman; brak daty na liście, data na pieczątce na zachowanej kopercie (ze znaczkiem): 12.12.47. Początek listu (pisownia oryginalna):
dr!!!!AAAAAASDF[...] | Droga Halinko! | Masz takiego pecha,ze mam zamiar sie uczyć pisania na maszynie na powyzszym liście. | P Po tym smutnym wstepie przystepuje do samego listu.Na tym sie skończylo. Mili cierpliwości więcej nie starczylo i wobec tego ja jestem zmuszony skończyć list za nia.Rozregulowala cala maszyne,która ja sobie pozyczylem na dwa dni świat". Dalej (pisownia oryginalna): ,,U nas nic nowego. Nudzimy sie po poludniu a pracujemy przed poludniem.Pogadać jak dawniej nie max z kim.Adam juz pojechal do Londynu,Pani Erna jest we Wroclawiu,pogoda marna,tak ze nigdzie nie chodzimy. Od znajomych listów nie otrzymujemy gdyz wszystkim znudzilo się pisać nie otrzymujac odpowiedzi”.
Z listu Emilii Ratz:
,,Ponieważ Marcin w międzyczasie wyrwał mi tę straszną broń z ręki i napisał Ci o wszystkim, to Ci powiem tylko tyle, że już się strasznie za Tobą stęskniłam. [...] Mam masę roboty i już nie mam sił".
oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
stemplowanie, druk, maszynopis, rękopis
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1946-01-05
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ca 1946
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna