Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Popiersie męskie, zakomponowane w owalu ze ściętymi prosto bokami, ukazuje Stefana Czarnieckiego (1599-1665), upamiętnionego na wieki w polskim hymnie państwowym. Na obrazie ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie został przedstawiony z ogoloną głową, z wąsami i długą brodą, przeprószoną siwizną. Niniejszy wizerunek jest typowym portretem polskiego szlachcica jako dowódcy wojskowego, odzianego w zbroję, na którą narzucono ubiór wierzchni – delię, uszytą z materiału wybarwionego na kolor czerwony, z ciemnym, futrzanym kołnierzem, spiętą pod szyją ozdobną zaponą, w XVII w. często używaną do spinania grubszej odzieży wierzchniej, zarówno męskiej, jak i kobiecej.
Stefan Czarniecki wywodził się ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Wspinał się po szczeblach kariery, mianowany kolejno: kasztelanem kijowskim (1655), wojewodą ruskim (1657), wojewodą kijowskim (1664) i hetmanem polnym koronnym (1665). Zasłynął z doskonałej znajomości rzemiosła wojennego. Opanował do mistrzostwa sztukę tak zwanej wojny szarpanej, polegającej na uchylaniu się od bitwy z głównymi siłami nieprzyjaciela i prowokowaniu potyczek podjazdowych.
W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX w. Wanda Drecka umieściła obraz „wilanowski” (wówczas w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie Oddziale w Wilanowie) wśród grupy kilku portretów hetmana, złączonych podobieństwem formalnym (zob. W. Drecka, Materiały do ikonografii Stefana Czarnieckiego, „Biuletyn Historii Sztuki”, R. XV, nr 1, Warszawa 1953, s. 67-74).
Stefan Czarniecki (1599-1665), hetman polny koronny, kasztelan kijowski, wojewoda kijowski, wojewoda ruski; zbroja; delia; zapona; wojna szarpana; dowódca wojskowy; Wanda Drecka.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 61,0 cm, szerokość: 51,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna