Brzeg morski
pejzaż morski
około 1897
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Europejscy klasycy nowoczesności
Wacław Zaboklicki to uczeń Wojciecha Gersona z lat 1897–1899. Swe umiejętności doskonalił w Monachium i Paryżu, inspiracji szukał też podczas licznych podróży do Rosji w 1898 roku, Włoch w 1901 roku i Francji 1904–1912.
W pracach artysty widoczne są wyraźne wpływy francuskiego impresjonizmu oraz twórczości Władysława Ślewińskiego, który także uczęszczał do warszawskiej Szkoły Rysunkowej im. Wojciecha Gersona. Obraz Brzeg morski w Ker-Groës z 1909 roku, zakupiony od artysty do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie w 1958 roku, ukazuje wyraźne związki z jego dorobkiem, na przykład z również francuskim pejzażem Morze w Le Pouldu z około 1896 roku (zbiory prywatne), na którym zostały ukazane okolice Bas Pauldu, gdzie artysta osiadł w roku powstania dzieła. Rok później wstąpił do nowo założonego w Krakowie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”.
Zaboklicki namalował swój obraz podczas podróży do Francji. Kompozycja została stworzona olejem na tekturze. Krajobraz jest uproszczony. Na pierwszym planie znajdują się głazy przy brzegu morskim. Na wprost widoczny jest poziom linii brzegowej zatoki, a tuż nad nią wznosi się luźna zabudowa domków. Wszystko zostało ujęte w kolorycie chłodnym w odcieniach rozbielonej zieleni, beżach, szarościach i kontrastującej bieli kładzionej plamami. Wszystko zostało domknięte wyraźnym obrysowaniem czarnym konturem.
Beata Małgorzata Wolska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 42 cm, szerokość: 63 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
technika olejna
Tworzywo / materiał
tektura
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1897
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna