Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Zestaw drewnianych tacek dekorowanych czarną laką i złoceniem. Ten nietypowy zestaw składa się z większej tacy w formie czteroliścia i pięciu mniejszych, o miseczkowatym kształcie, stanowiące jej swoiste wkładki. Dekoracja mniejszych elementów przedstawia zestawienie drobnych motywów floralnych w formie ukwieconych gałązek i ulistnionych łodyżek, oraz różnorodnych owadów. Lustro dużej tacy zdobią motywy m.in. peonii, śliwy i wiśni.
Technika zdobienia laką należy do szczególnie trudnych i wymagających. Polega na wielokrotnym pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą laki i każdorazowym polerowaniu każdej powłoki. Dzięki temu procesowi powierzchnie zdobione laką zachwycają niezwykłym blaskiem, ulotnym ze względu na degradujące działanie promieni słonecznych. Ze względu na długotrwały i kosztowny proces dekorowania laką, imitowano ją stosując rozmaite mieszanki surowców, mające naśladować walory laki.
Charakterystyczna forma obiektu pozwala na jednoznaczną identyfikację w dawnych spisach inwentarzowych rezydencji wilanowskiej. W XIX wieku zestaw tacek stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 3,5 cm, szerokość: 45,0 cm
Rodzaj obiektu
taca
Technika
laka barwna, laka czarna, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna